Velkommen til 2019

januar 6, 2019 Slået fra Af Bønnebanden

Kære alle

Så er vi alle startet på et nyt år. Det føles helt naturligt at kigge tilbage på året der er gået, reflektere og have ønsker for det nye år.

Der er også blevet kigget tilbage hos os. Det har været et år, hvor der har været personlige, familiære og følelsesmæssige ting på spil i vores hjem.

Vores 2 yngste piger flyttede hjemmefra i henholdsvis september og november. Så nu er alle 3 piger lettet fra reden og har skabt deres egne hjem i Aarhus. Dejligt at se at vingerne bærer og at de trives med hver deres. Når vi siger farvel til et kapitel i livet tager vi hul på et nyt. Vi  har fået lidt mere tid til de ting vi elsker, god mad, vandreture, yoga, kajakroning samt tid med venner og familie.

Vi har også været ramt af stor stor sorg i vores familie.  Min elskede mor døde i november måned efter kort tids sygdom. Jeg er sikker på at alle, der har sagt farvel til en elsket forældre ved hvor hårdt det er. Det gør stadig ondt, men vi ser fremad og glædes over alle de dejlige minder, som vi har med hende.

Så der har været stille på Bønnebanden på det sidste, men bloggen forsætter. Jeg er stadig dedikeret til sund og velsmagende mad og det er mit ønske og min hensigt at der skal være lidt mere gang i bloggen i det nye år.

Jeg læser meget og følger med i hvad der rør sig omkring sund levevis. Jeg er også optaget af klimaet og at passe på den her vidunderlige jord, som vi bor på. Optaget af at kunne aflevere den videre i ordentlig stand til de næste generationer. derfor kan jeg heller ikke komme udenom at maden hos os er blevet mere klimavenlig. En udvikling der også er rigtig god for vores sundhed.

Min intention med Bønnebanden for 2019 er at kunne inspirere jer med masser af lækre opskrifter, der både er lækre, sunde og klimavenlige. Der vil med andre ord komme flere vegetar-retter i 2019…..og vi elsker stadig bønner.

Rigtig godt nytår til alle.